Chruściki czyli Poznański Podkoziołek

 Wielkopolski Podkoziołek czyli tłusty czwartek po poznańsku. Wielkimi krokami zbliża się ten wspaniały dzień który budzi strach w osobach będących na diecie.
Pewne przysłowie głosi, że kto nie zje pączka w tłusty czwartek, nie będzie mu się wiodło. Dawniej do środka pączka wkładano orzech lub migdał. Osoba która trafiła na takiego pączka, miała cieszyć się powodzeniem i dostatkiem. Dzisiaj wielkim powodzeniem cieszą się również inne słodkości jak właśnie chruściki.
W moim domu oprócz pączków piecze się również chruściki. Dlatego na podkoziołek pyszne faworki. Przepis ma dwie fajne zalety, mianowicie nie trzeba trzymać ciasta w lodówce, a z pozostałych białek można zrobić bezy. Jeśli jednak chcecie można przed pieczeniem schłodzić ciasto w lodówce. Ja natomiast tego nie robię.

Składniki: (polecam jednak robić z podwójnej porcji)
-250 g mąki
-3 żółtka
-2,5 łyżki kwaśnej, gęstej śmietany (12% lub 18%)
- płaska łyżeczka proszku do pieczenia
- łyżka spirytusu lub octu

-cukier puder do posypania
-olej do smażenia

  1. Mąkę wysypać na stół, a w jej środek dodać śmietanę, żółtka, proszek i spirytus lub ocet.
  2. Wszystkie składniki połączyć i dobrze wyrobić na gładką masę. Jeśli ciasto zbyt mocno się klei należy dodać trochę mąki.
  3. Ciasta uformować kulę i podzielić ją na mniejsze części. Nie używane części przykryć ściereczką lub miską by nie wyschło.
  4. Każdą porcję cienko rozwałkować, podsypując bardzo delikatnie mąką. Ciasto kroić na paski ok 15 cm na 3cm. Każdy paseczek naciąć w środku i delikatnie przewinąć jeden koniec.
  5. Każdą część kuli smażyć od razu, natychmiast po ukształtowaniu chruścików. Wkładać po kilka pasków do naczynia z dobrze rozgrzanym olejem. Smażyć z obu stron na jasnozłoty kolor i wyciągając odsączyć na papierze.
  6. Odsączone chruściki kładziemy na talerz i posypujemy cukrem pudrem.
Caroline xxx

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz